SSCG250-3000/8000 250kW UAV Engine Electric Dynamometer Test Bench
Seelong Intelligent Technology(Luoyang)Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Seelong
Model Number : SSCG250-3000/8000
Certification : CMC, ISO9001, ISO45001, ISO14001, CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 7 sets per month
Delivery Time : 6-8 working weeks
Packaging Details : Seaworthy Plywood
Certifications : CE, ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001
Constant Torque Range : 0-3000rpm
Constant Power Range : 3000-8000rpm
Warranty : 1 year
Max Working Speed : 8000rpm
Rated Torque : 796Nm
Rated Power : 250kW
Measurement Range : 0-1000Nm
Weight : 1900kg
Rated Voltage : 380V
Type : Electric Dynamometer
Contact Now
SSCG250-3000/8000 250kW UAV Engine Test Bench
1. SSCG250-3000/8000 250kW UAV Engine Test Bench Component Description
The SSCG250-3000/8000 250kW UAV engine test bench is a comprehensive testing system designed specifically for the research and verification of high-power UAV engines. This system integrates a high-precision electric dynamometer, a modular measurement and control system, and a multi-channel data acquisition unit, enabling comprehensive evaluation of key performance parameters such as torque, speed, power, and fuel consumption of 250kW-class turboshaft/turboprop engines.
Component Name Core Specifications Brand
SSCG250-3000/8000 electric dynamometer Power: 250kW, Rated speed: 3000rpm, Maximum speed: 8000rpm , Rated torque: 796Nm, Air-cooled Seelong
Torque flange 0-1000Nm, accuracy: 0.2%FS HBM
Variable frequency inverter system ABB brand, 250kW, three-phase AC 380V±10% input voltage, with multiple protections against overload, overvoltage, and overheating. ABB
Servo throttle actuator
Performance: Actuation force 150N, stroke 120mm
Electronic throttle simulation: Dual-channel 0-2.5V/5V
Seelong
Fuel consumption meter Weighing type, measuring range: 10-50Kg/h, accuracy: 0.2%FS Seelong
Centrifugal variable frequency fan Used for heat dissipation of the device under test; Power: 40kW Seelong
Optional - Coupling Permissible torque: 575Nm; Permissible speed: 18000 r/min Seelong
Optional - Motor bracket Non-standard custom L-shaped motor bracket, wall thickness > 50mm Seelong
Optional - Cast iron plate Material: HT300 (tensile strength ≥300MPa); flatness: ≤0.05mm/m; surface roughness: Ra≤1.6μm ; shock absorbers and cast iron plates ensure stability during high-speed testing. Seelong
2. SSCG250-3000/8000 250kW Electric Dynamometer Technical Parameters
Parameters Specifications
Model SSCG250-3000 /8000
Rated power 250kW
Rated speed 3000rpm
Rated torque 796Nm
Maximum speed 8000rpm
Cooling method Air-cooled
Protection level IP54
Overload capacity 150% of rated power
Torque measurement accuracy ±0.2%FS
Speed measurement accuracy ±1rpm
3. SSCG250-3000/8000 250kW UAV Engine Test Bench Core Advantages